Мова – це душа нації, її генетичний код
21 лютого, не лише в Україні, а й в усьому світі, відзначається Міжнародний день рідної мови – свято, яке було засноване ЮНЕСКО ще в 1999 році. Головна мета цього святкового заходу– підтримати самобутність та важливість кожної мови та її важливість для народу. Недарма кажуть, що після відмови від рідної мови нація вмирає, адже мова містить історію та культуру держави. В Україні мовне питання одним із найактуальніших, що водночас викликає безліч суперечок.
26 жовтня 1999 на Генеральної конференції ЮНЕСКО було оголошено про підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності. Для цього було засноване міжнародне свято, що відзначається 21 лютого. Датою проведення свята було обрано день протестів у Бангладеші 1952 року, коли влада жорстоко придушила акцію проти заборони бенгальської мови в країні.
Починаючи з 2000 року День рідної мови щорічно відзначається і в Україні, в той час, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження «Про відзначення Міжнародного дня рідної мови». Саме у цей день прийнято проводити конкурси на написання віршів або прозових творів у навчальних закладах, а також влаштовувати літературні вечори, творчі фестивалі.
Рідна мова є важливим елементом культурної та національної свідомості людини. У мові накопичуються досвід попередніх поколінь, історія народу, культура, традиції, інтелектуальний та духовний розвиток етносу. Тож, Рішенням про впровадження Дня рідної мови ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи, і водночас це є важливим кроком до визнання необхідності захистити різноманіття культур та зберігати повагу до мови як показника культури.
В Україні це свято існує з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України, Президент України підписав відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови.
Тож традиційно, у лютому цього року в Національній академії статистики, обліку та аудиту відбувся Круглий стіл Студентського наукового гурток «СІЧ», присвячений Міжнародному дню рідної мови, в рамках якого обговорювалися питання: історія започаткування свята, історія виникнення української мови – як українці творили рідну мову, історія випробувань української мови на шляху до державної, – українська мова крізь терни тисячоліть, заборони та обмеження функціонування української мови на законодавчому рівні, самоідентичної української мови: мова – ДНК нації, її духовний скарб, цікаві факти про українську мову та цитати відомих письменників про рідну мову, очищення мови від суржику, історичний досвід забезпечення престижу української мови, сьогодення української мови – активне вживання в соціальних мережах.
Надзвичайно активно до обговорення актуальних питань долучилися молоді науковці, зокрема студенти першого курсу: Сторожко Єлизавета, Клибанський Роман, Бута Владислав, Кратенко Владислав, Валіновська Анастасія, Ліневич Анастасія, Волошина Софія, Матвійчук Анна, Гузенко Марія, Ємельянов Кирило, Радченко Валентин, Коваленко Дарʼя, Єременко Аліна, Гуренко Валерія, Рояка Тетяна, Садило Діана, Рояка Тетяна, Ілуца Рената, Карпенко Тетяна, Мороз Дарʼя, Кравцов Микита, Кваша Валерія, Карпович Аліна, Ковальчук Ольга, Коваленко Марина, Козлова Марія, Клаповська Ельвіра, Острий Микита, Якимець Богдан, Марущенко Юлія, Костенко Дарія, Кратенко Владислав, Іванова Катерина, Лелюх Ангеліна, Галкіна Дарʼя, Мацалак Марія, Литвин Анастасія, Гоменюк Анастасія, Макаренко Анастасія, Петрів Юліана, Марченко Юлія, Острий Микита, Мирка Ілля, Похлєбна Катерина, Артемчук Каріна, Лещенко Наталія, Радченко Валентин, Ємельянов Кирило, Хомік Анастасія, Овчаренко Марина, Табачук Дарина, Пустовойтенко Тетяна, Самойленко Марія, Сидоренко Анна, Сагайдачна Дарʼя, Попович Тетяна, Остапенко Аліна, Хомік Анастасія, Хміляр Анастасія, Шевченко Аліна, Шевченко Аліна, Заплюсвічка Маргарита, Яцентюк Лариса, Орленко Світлана, Качанівська Єлизавета та Качанівська Вікторія, які виступили з цікавими доповідями та представили власні презентації, наводили цікаві мовні факти й цитували поезії про рідну мову.