День вишиванки – одне з найбільш самобутніх свят, присвячених розквіту української культури
19 травня 2022 року відзначається Всесвітній день вишиванки – це міжнародне свято, метою якого є популяризація вишитого етнічного одягу, вшанування і збереження споконвічних народних традицій створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Це самобутнє і самодостатнє свято. Тож, кожен охочий у цей день може долучитися до святкування, одягнувши національне вбрання – вишиванку на роботу, до університету, школи, садочка, на зустріч із друзями, загалом куди завгодно.
Тож, щорічно у третій четвер травня українці мають не лише привід показати красу але й можливість на повні легкі сказати:
Я українець – це моя історія та культура, і я нею пишаюсь.
Стати учасником Дня вишиванки надзвичайно просто: варто лише вдягнути вишиту сорочку чи інше вбрання – і ти вже – частина історії своєї країни.
Історія започаткування свята. Ідея проведення такого свята виникла в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича навесні 2006 року, коли студент університету Ігор Житарюк прийшов на пари у вишиванці, яка на той час не була популярним одягом на щодень. Студентка Леся Воронюк запропонувала всім студентам обрати один день і всім разом одягнути і прийти в університет у вишитих сорочках. Спочатку, на першу таку акцію, вишиванки одягнули кілька десятків студентів та викладачів факультет факультетів історії, політології та міжнародних відносин. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня. До святкування такого заходу почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України. Відтоді День вишиванки еволюціонував з невеликої студентської акції у глобальний міжнародний рух для українців по всьому світу. За словами одного з організаторів Всесвітнього дня вишиванки Олександра Ткачука, дата проведення такого свята – третій четвер травня, першочерговою ідеєю якого було одягнути вишиванку стосувалася саме буднього дня, а не святкового.
Основною ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом. Таким чином українці виражають свою національну та громадянську позицію, культурну освіченість та духовну свідомість, пробуджують генетичну пам’ять, адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів. Акція показує, що сучасна молодь пишається тим, що ми — українці — нація з багатою історією та глибоким корінням, яка пам’ятає й шанує українські традиції.
Кожен регіон в Україні має свої візерунки. Борщівську вишиванку з Тернопільської області дуже легко впізнати, оскільки на ній переважає чорний колір. За легендою, під час татарського набігу загинули всі місцеві чоловіки, тож жінки з навколишніх сіл заприсяглися впродовж семи поколінь вишивати тільки чорні сорочки. Буковинська сорочка завжди оздоблена яскравими квітами. У космацькій вишиванці переважають помаранчеві та жовті кольори. Полтавчани люблять вишивати білим по білому.
У квітні цього року в Національній академії статистики, обліку та аудиту відбувся Круглий стіл Студентського наукового гурток «СІЧ», присвячений Всесвітньому дню вишиванки та Пісенній творчості українських письменників.
Надзвичайно активно долучилися до Круглого столу молоді науковці, зокрема студенти першого курсу, які взяли участь в обговорення таких актуальних питань: історія започаткування свята Дня вишиванки, маловідомі та цікаві факти про вишиванку, історія вишивки й традиції в Україні, візерунки вишиванок регіонів України, символічність орнаментів на вишиванці, символічність основних кольорів вишиванок, вишиванка у піснях і поезії українських письменників. З-поміж особливо активних студентів, як виступили з цікавими доповідями, продемонстрували власні презентації та представили добірку фотографій вишиванок різних регіонів України. Особливо хотілося б відмітити таких студентів: Марущак Карина, Гринюк Іванна, Сторожко Єлизавета, Бута Владислав, Клибанський Роман, Кратенко Владислав, Мирка Ілля, Острий Микита, Овчаренко Марина. Також студенти цитували пісні та поезії українських письменників про вишиванку, вишитий рушник, пісенну творчість українців, пов’язану з вишивкою.