З 19 травня у Національній академії статистики, обліку та аудиту розпочалося навчання для держслужбовців територіальних органів державної статистики за сертифікатною програмою підвищення кваліфікації «Оброблення статистичних даних».
Програма має на меті підвищення професійної компетентності учасників у сфері сучасних статистичних методів, моделей статистичного виробництва, використання SPSS, технологій Штучного інтелекту, інструментів візуалізації (Power BI, Tableau), а також імплементації Big Data у статистичну практику.
Під час організаційної зустрічі з вітальним словом до слухачів звернулися ректор НАСОА, д.н.з держ.упр., професор, академік НАН України – Осауленко О.Г. та завідувач кафедри статистики, інформаційних технологій та математичних методів в економіці, к.е.н., доцент Горобець О.О. Учасників ознайомили з ключовими напрямами навчання та змістом програми.
В рамках навчання, 20, 22 та 28 травня Горобець О. О. провела три теоретико-практичних заняття з тем:
- Big Data: ключові концепції та можливості отримання статистичних даних;
- Використання можливостей штучного інтелекту при обробленні статистичних даних;
- Візуалізація статистичних даних.
Під час першого заняття Горобець О. О. було розкрито ключові аспекти роботи з великими масивами даних, зокрема поняття та структура, особливості функціонування, переваги й недоліки застосування. Окрему увагу було присвячено технологіям обробки природної мови (Natural Language Processing) як інструменту інтелектуального аналізу неструктурованих даних. У практичній частині лекції Горобець О.О. продемонструвала присутнім використання алгоритму аналізу тональності текстових повідомлень, що ілюструє сучасні можливості автоматизованого інтерпретування змісту інформації.
В рамках другого заняття, Горобець О. О. акцентувала увагу слухачів на особливостях впровадження технологій штучного інтелекту в систему офіційної статистики, окреслила перспективи застосування методів машинного навчання, а також розкрила практичні аспекти використання нейронних мереж для підсилення традиційних статистичних підходів до збирання та оброблення даних. Окремо було розглянуто приклад застосування супутникових даних, які в умовах воєнного стану набувають особливої цінності в оборонному секторі. Другу частину лекції було присвячено обговоренню «Рекомендацій щодо відповідального використання штучного інтелекту публічними службовцями», розроблених експертами Міністерства цифрової трансформації України, Національного агентства України з питань державної служби та Вищої школи публічного управління. У ході обговорення значну увагу було приділено питанням етичного застосування штучного інтелекту, правильному формулюванню запитів (промтів), а також захисту персональних даних.
В межах третьої лекції, увага слухачів була зосереджена на потужних платформах для візуалізації та аналізу статистичних даних у режимі реального часу – Power BI та Tableau. У ході лекції Горобець О.О. зосередила увагу на інтерактивних дашбордах та особливостях автоматизованого оброблення великих масивів даних. Додатково, було розглянуто мову виразів DAX (Data Analysis Expressions), яка є ключовим компонентом Power BI, що забезпечує можливість проведення складних обчислень і побудови логічно обґрунтованих аналітичних моделей.